שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

שאלות ותשובות

איזו אוכלוסיה מקבלת שירות במערך הדיור?

מערך הדיור של שק"ל הוא מערך רב-נכותי רב-מגזרי. כלומר, מערך הדיור נותן שירות למתבגרים ובוגרים עם צרכים מיוחדים מגיל 21 ומעלה, המתמודדים עם בעיות שונות:

  • אנשים עם ליקויי למידה וגבוליים
  • אנשים עם פיגור שכלי
  • אנשים עם PDD
  • אנשים עם אספרגר
  • אנשים עם נכות פיזית (כתוצאה משיתוק מוחין או מסיבה אחרת)
  • אנשים עם לקות חושית (ליקויי ראיה או שמיעה)
  • אנשים עם צרכים סיעודיים ונכויות מורכבות.
לראש העמוד לראש העמוד

כיצד ניתן לפנות להשמה במערך הדיור של שק"ל?

ההפניה למערך הדיור של שק"ל נעשית באמצעות לשכות הרווחה השכונתיות. אדם המעוניין לקבל שירותים ממערך הדיור של העמותה צריך לפנות אל העובד/ת הסוציאלי/ת המטפל/ת בו ולעבור תהליך פורמלי הכולל את השלבים הבאים:

ועדת אבחון - המועמד עובר סדרה של מבדקים ומבחנים על מנת לקבוע את האבחנה שלו. אם הוא מאובחן כבעל צרכים מיוחדים משייכים אותו לאגף המתאים במשרד הרווחה (אגף השיקום, האגף לטיפול באדם המפגר, או היחידה לטיפול באדם עם אוטיזם). תהליך זה נקרא: אבחון לשם הכרה אגפית.


ועדת החלטה - ועדת החלטה מתקיימת בלשכת הרווחה המקומית בהשתתפות: המועמד, בני המשפחה, העובד/ת הסוציאלי/ת המטפל/ת, נציגי מקום התעסוקה או בית הספר ואחרים. בועדה זו מתקבלת החלטה לגבי השירותים הנדרשים עבור המועמד - למשל: "המועמד זקוק להשמה חוץ-ביתית במסגרת של מערך דיור בקהילה" או "המועמד זקוק להשמה במפעל תעסוקה מוגן" או "המועמד זקוק למינוי אפוטרופוס". במסגרת ועדת ההחלטה מחליטים איזה סוג של דיור או תעסוקה נדרש למועמד - דיור מוסדי, דיור קהילתי, דיור בהוסטל או דיור בדירה עצמאית; כמו כן, מחליטים איזה סוג של תעסוקה נדרשת למועמד - תעסוקה מוגנת במפעל מוגן, תעסוקה נתמכת בשוק החופשי, או תעסוקה עצמאית לחלוטין.


ועדת השמה - העובד/ת הסוציאלי/ת מעביר את החומר אודות המועמד, כולל את פרוטוקול ועדת ההחלטה אל המפקח/ת המחוזי/ת של משרד הרווחה. המפקח/ת המחוזי/ת מחליט/ה לאיזה מסגרת (לאיזה ארגון או עמותה) להפנות את המועמד. המפקח/ת מקבל/ת החלטה זו לפי שיקולים של התאמה ושל מקום פנוי במסגרת. המפקח/ת שולח/ת את החומר אודות המועמד למסגרת.
לאחר שמערך הדיור של שק"ל מקבל את החומר אודות המועמד, נפגשים אנשי המקצוע עם המועמד ובני משפחתו כדי להחליט אם הוא אכן מתאים למערך הדיור או לא.

חשוב לדעת: התהליך שמתואר לעיל עלול לקחת חודשים ארוכים ואף שנים, לכן כדאי להתחיל אותו כמה שיותר מוקדם, כדי שהאישורים לדיור ותעסוקה יהיו בהישג יד, וניתן יהיה להשתמש בהם ברגע שהמועמד והמשפחה מוכנים לכך.


לראש העמוד לראש העמוד

תוך כמה זמן ניתן להיכנס למערך הדיור?

מהרגע שמתבצעת הפניה רשמית של המפקחת המחוזית למערך הדיור, יכול התהליך לארוך מספר חודשים. הדבר תלוי בקיומו של מקום פנוי מתאים במערך הדיור או בהכרזה על פתיחת דירה חדשה מתאימה על ידי משרד הרווחה.

במקרה שיש מקום פנוי הכניסה יכולה להתקיים תוך שבועיים שלושה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש במערך הדיור של שק"ל דירות לדתיים?

במערך הדיור של שק"ל ישנן דירות מסוגים שונים: דירות לדתיים, דירות לחילוניים, דירות לגברים, דירות לנשים, דירות לצעירים, דירות למבוגרים, דירות לערבים, דירות ליהודים, דירות לעצמאיים, ודירות למי שזקוקים לליווי מלא.

מטרת מערך הדיור היא ליצור בכל דירה אורח חיים המתאים לדיירים, להרגלים שלהם, לתפיסת העולם שלהם, ולאמונה שלהם.

לראש העמוד לראש העמוד

מהו סדר היום של הדיירים בדירה?

  • בוקר - הדיירים קמים בבוקר, מתארגנים לקראת יציאה למקומות העבודה שלהם (מתרחצים, מתלבשים, שותים משהו, מכינים סנדויץ' וכו') ויוצאים לעבודה. מרבית הדיירים משתמשים בתחבורה הציבורית עם ליווי או בלי ליווי תלוי ברמת העצמאות.
  • צהריים - אחר הצהריים חוזרים הדיירים לדירה, שם מחכים להם אנשי הצוות. הדיירים נחים מעט, מבצעים את עבודות הבית בתורניות - ניקיון הדירה, קניות בסופרמרקט, בישול, רחיצת כלים, עריכת שולחן וכו'. לכל דייר ישנה תוכנית פעילות פנאי עליה הוא מחליט. דיירים שונים משתתפים בפעילויות שונות: חוגי אומנות ויצירה, אולפן טלויזיה, פעילות ספורט, בילויים משותפים וכו'. כמובן, אין חובת השתתפות בפעילויות אלו, אולם, צוות הדירה מעודד את הדייירים להשתתף לפחות בפעילות אחת בשבוע.
  • ערב - בערב הדיירים מתארגנים לקראת שינה בעזרת צוות הדירה. צוות הדירה מלווה את הדיירים גם בשעות הלילה ושעות הבוקר - הכל בהתאם לצורך ולרמת העצמאות של הדיירים.
לראש העמוד לראש העמוד

מהו הרכב צוות הדירה במערך הדיור של שק"ל?

צוות הדירה כולל:

רכז/ת דירה - המדובר בדרך כלל בעובד בעל תואר ראשון בתחומי החינוך, העבודה סוציאלית או הטיפול. רכז הדירה אחראי על בניית התוכנית הטיפולית לכל דייר, הפעלת התוכנית הטיפול על ידי צוות הדירה, ומעקב אחר ביצוע. רכז הדירה מגייס ומפעיל את צוות הדירה. רכז הדירה אחראי גם קיום הקשר השוטף עם הורי הדיירים.

צוות המדריכים - לכל דירה ישנו צוות של מדריכים. בדרך כלל מדובר בסטודנטים לתואר ראשון בתחומים הרלוונטיים. צוות הדירה אחראי על ביצוע הפעילות השוטפת בדירה בכל משמרת ומשמרת. כל מדריך מקבל אחריות אישית על דייר מסויים על מנת לבסס יחס אישי יותר. בדירות רבות, צוות המדריכים כולל גם בן שירות או בת שירות לאומי, המתנדבים בדירה למשך שנה.

מנחה הדירה - על כל רכז ממונה מנחה. המנחה הוא איש מקצוע מהתחומים הרלוונטיים בעל ניסיון של מספר שנים במערך הדיור, אשר ממונה על כחמישה רכזים (אשכול דירות). המנחה אחראי על הדרכת הרכזים, פיקוח ומעקב אחר פעולותיהם ובקרת איכות העבודה בדירות. ניתן לפנות אל המנחה בכל בעיה שמתעוררת בדירה. המנחה אחראי גם על הקשר בין מטה מערך הדיור לבין הרכזים העובדים בדירות. כך למשל, המנחה יכול להפעיל את הצוות הרב-מקצועי במקרה הצורך, להזמין טיפול פסיכיאטרי או פסיכולוגי וכו'.

צוות רב מקצועי - זהו צוות של מטה מערך הדיור, וכולל פסיכולוג התנהגותי, מומחה לחינוך מיוחד, מרפא בעיסוק, דיאטנית, רופא פסיכיאטר ועוד.

לראש העמוד לראש העמוד

איזה טיפול מקבל אדם סיעודי בשק"ל?

אדם המוגדר על-פי החוק כסיעודי, עם נכות מורכבת ופיגור שכלי עמוק ושנזקק לעזרה מלאה בכל תפקודי היומיום, גר בקהילה בדירה שכורה כאחד האדם. בדירה, אשר עברה התאמה מלאה לצרכי הדיירים, ישנם עד 8 דיירים ולהם צוות מקצועי ומיומן. הצוות של מערך הדיור דואג לתפקודי היומיום של הדיירים, נמצא בקשר עם המסגרות השיקומיות אליהם הדיירים משתייכים (מוסדות תעסוקתיות, בתי ספר וכו') ומשתף פעולה באופן מלא עם בני המשפחה. רוב הדיירים משתתפים בפעילויות נוספות כגון הידרוטרפיה וחוגים נוספים, משתתפים בפעילויות תרבות ועוד. הדיירים הסיעודיים זוכים למלוא הכבוד ומרגישים גאווה רבה בדירות הקבע שלהם בשק"ל.

לראש העמוד לראש העמוד
עבור לתוכן העמוד