שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

תוכנית אב לנגישות העיר העתיקה בירושלים

תוכנית אב לנגישות העיר העתיקה בירושלים 

ד"ר אבי רמות, מנהל המרכז הישראלי לנגישות של שק"ל 

 

במסגרת התוכנית הכללית לשדרוג תשתיות העיר העתיקה בירושלים, על פי  החלטת הממשלה משנת 2005, אשר יצאה לפועל בשנת 2007, הוחלט להכין גם תוכנית אב לנגישות העיר העתיקה בירושלים. 

הרשות לפיתוח ירושלים, שקיבלה את ניהול הפרויקט ממשרד ראש הממשלה, החליטה לגייס למשימה זו את המרכז הישראלי לנגישות של עמותת שק"ל. 

הצעד הראשון היה לערוך סקר נגישות בכל הרחובות והסמטאות בעיר העתיקה השייכים לתחום הציבורי (התחום בין ציבורי לפרטי בעיר העתיקה איננו ברור תמיד וקשור במהלכים היסטוריים, דתיים ופוליטיים שהתרחשו במהלך השנים). נסקרו למעלה מ-200 רחובות וסמטאות, כאשר לגבי כל רחוב נבדקו נתוני הנגישות שלו, כולל רוחב, גובה, מרקם האבן, המדרגות, השיפועים וכו'. 

לאור ממצאי הסקר, הוקם צוות מקצועי מיוחד שעיצב קריטריונים של נגישות, מיוחדים לעיר העתיקה של ירושלים, תוך הבנה שהקריטריונים הידועים והמקובלים לא רלוונטים לאתר היסטורי וארכיאולוגי זה, במיוחד לאור העובדה שבאתר זה שכל שטחו הוא 0.871 ק"מ מרובע, גרים כ-35,000 איש ומבקרים בו מיליוני תיירים בשנה. 

הצוות המקצועי עיצב סטנדרט חדש לנגישות העיר העתיקה, ללא אפשרות ממשית להעזר בפרויקטים דומים מחו"ל, לאור העובדה שבאף מקום בעולם, ככל שיכולנו לבדוק, לא נעשה ניסיון להנגיש עיר עתיקה בעלת מאפיינים דומים. 

על סמך הקריטריונים שעוצבו, הוכן "תדרוך רחוב" עבור העיר העתיקה ע"י משרד מהנדס העיר בעיריית ירושלים, בשיתוף עם שק"ל. כלומר, כיום יש כללים ברורים לביצוע עבודות נגישות בעיר העתיקה, מאושרים ע"י העירייה ומומחי הנגישות. 

על סמך זה, הוקם צוות יישום להכין תוכנית 5 שנתית להנגשת העיר העתיקה, הכוללת עדיפויות לתמחור ראשוני. כל העדיפויות לארבעת הרבעים של העיר העתיקה, היהודי, הארמני, המוסלמי והנוצרי, תוך ניסיון ליצור איזון בקדימויות. בנוסף, הוחלט לתת עדיפות לפתרון בעיות התושבים, לפני פתרון בעיות התיירים. 

בימים אלו יצאה לאור תוכנית האב לנגישות של העיר העתיקה בעברית, אנגלית וערבית. במקביל מתחילים בקרוב מאוד להתחיל בעבודות נגישות בשער יפו, הרובע הארמני, הרובע היהודי ושולי הרובע הנוצרי. עבודות ראשונות כבר בוצעו ברובע המוסלמי ויש כוונה להתחיל עבודות נוספות ברובע זה בעוד כמה חודשים. 

המוסד לביטוח לאומי החליט להיכנס כשותף בפרויקט והקציב סכום של 15 מיליון ₪, מול סכום מקביל של הרשות לפיתוח ירושלים. התקציב של פרויקט שדרוג העיר העתיקה, כולל נושא הנגישות, הוא כחצי מיליארד ₪ לתקופה של 8 שנים. 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד