IP1
חיפוש בתוכן
חיפוש באירועים
חיפוש קטגוריות
חיפוש אנשי קשר
חיפוש תגיות

"בית חיבת ציון", פרויקט מגורים ייחודי וראשון מסוגו בארץ לבוגרים עם תסמונת אספרגר, הוקם לאחרונה ברמת גן. בבית מתגוררים 19 דיירים בגילאי 30-45 כשלכל דייר דירה מאובזרת משלו, תעסוקה ותכנית כללית יומית המותאמת לצרכיו הייחודים ומלווה על ידי מדריכים ואנשי טיפול. לצד חללי המגורים הפרטיים, בבניין גם חדר אוכל וחללים משותפים כדוגמת סלון, חדר מוזיקה וספרייה, לטובת עידוד פעילות חברתית והפיכת הדיירים לקהילה. כך, מספק הבית מגורים באיכות חיים גבוהה ומרחב אישי לכל דייר, תוך מתן מיטב התנאים להתפתחות אישית, ובמקביל מעודד את המתגוררים בו להתגבר על קשיים חברתיים, ומעודד להשתתף בפעילות חברתית משותפת ומלאת תוכן. 

לכל אחד יש זכות לחלום
“אנשים עם צרכים מיוחדים זכאים לחיים של כבוד, פרטיות, ביטחון, קביעות ויציבות כמו כל אדם אחר, ובית שכל אחד היה רוצה לעצמו ולמשפחתו”, מספרת ישראלה הירשברג, אמא של רן המתגורר בבית, “זה מה שעמד לנגד עיננו כאשר חשבנו על בית לחיים”.

היוזמה הייחודית נולדה מתוך צורך אמיתי של הורים, חברים בעמותת "בית חיבת ציון" להבטחת צרכיהם של בוגרים עם תסמונת אספרגר. ההורים התאגדו מתוך דאגה עמוקה לעתידם של ילדיהם ורכשו קרקע ברמת-גן, במטרה להקים בניין רב קומות שישמש בית קבע לבוגרים. ההורים ביקשו סיוע מעיריית רמת-גן שנענתה בחיוב ובהמשך חברו למשרד הרווחה והמוסד לביטוח הלאומי. להפעלת הבניין נבחרה עמותת שק"ל, העמותה המובילה בישראל לשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה. במשך  40 שנות קיומה, פועלת שק"ל לשילוב עשרות אלפי ילדים ובוגרים בקהילה בדיור, תעסוקה, חינוך, תרבות, טיפול, ייעוץ והנגשה. 

בית חיבת ציון נחנך בטקס חגיגי ומרגש במעמד ראש עיריית רמת-גן, סמנכ”ל בכיר וראש מינהל מוגבלויות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים, גדעון שלום, נשיאת שק”ל, ליהיא לפיד ובכירים נוספים מעמותת שק”ל, עו”ד איציק סבתו, מנהל קרנות הביטוח הלאומי, פרופ’ שלמה מור יוסף, מנכ”ל הביטוח הלאומי לשעבר, עו”ד דודי גילת, יו”ר עמותת חיבת ציון, יוזמי הפרויקט וכמובן – דיירי הבניין.


ראש עיריית רמת-גן: "לכל אדם באשר הוא אדם הזכות לקיים חיים תקינים ונאותים. בית חיבת ציון מאפשר לדיירים מגורים פרטיים ואיכותיים, לצד מרחבים משותפים שיאפשרו להם להיטמע בקהילה. אני רוצה להודות להורים הפעילים שהם החולמים, היוזמים והמוציאים לפועל של הפרויקט הייחודי הזה ולכל הגורמים שחברו יחד בכדי לממש את צרכי הדיירים. אני גאה לעמוד בראש העיר רמת-גן שמקדמת בתחומיה מיזם ראשוני וייחודי מסוגו וכולי תקווה כי ערים אחרות יעתיקו את מודל זה וירתמו למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים".

קלרה פלדמן, מנכ”ל שק”ל: “מדובר במודל חדשני ופורץ דרך של דיור בקהילה בשותפות מלאה של הדיירים וההורים ואנחנו מקווים כי נצליח לשכפל מודל זה לבניינים נוספים”.

הורה לילד המתגורר בפרויקט:
“לאחר השקעה רבה נולד פרויקט המגורים שיעניק בית לחיים עבור הילדים שלנו. 19 משפחות התאגדו יחדיו וחיפשו מקום מרכזי, אך שקט, בעיר סבלנית שתהיה קשובה לצרכי הילדים. לשמחתנו, העיר רמת-גן והעומד בראשה פתחו את הדלת עבורנו וקיבלו בברכה את היוזמה. אנחנו גאים להוביל פרויקט חדשני מסוג זה מודים לכל העוסקים במלאכה”.