שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

היחידה לטיפול בהתנהגות מינית בלתי מותאמת ופוגענית

בקרב אנשים עם צרכים מיוחדים קיימות לעיתים התנהגויות מיניות לא מותאמות. התנהגויות אלו יכולות להיות כלפי חברים, בני משפחה, אנשי צוות או זרים. הן עלולות להיות חד פעמיות או מתמשכות, ברמות משתנות של פוגענות.

מחקרים מראים כי כאשר התנהגויות אלו לא מקבלות מענה טיפולי מותאם הן עלולות לחזור על עצמן ואף להסלים. 

 

סוגי התערבות

1. שירותי הערכה – קביעת צרכיו הטיפוליים ומרכזי המוגנות של המטופל וסביבתו. במסגרת שירותי הערכה נבנית תכנית מוגנות בשיתוף פעולה עם גורמים קהילתיים. השירות מסופק בשני אופנים:

א. אינטייק 

ב. הערכת סיכון וצרכים

2. טיפול פרטני – נועד להכחיד/להפחית את ההתנהגות המינית הפוגעת. הטיפול מכיל היבטים התנהגותיים, קוגניטיביים ורגשיים. הטיפול נוגע בנושאים רבים וביניהם: זיהוי מעגל הפגיעה, עבודה על טראומות, שליטה על כעסים, מיניות בריאה, ניהול פנטזיות ועוד.

3. הדרכת הורים – נותנת להורים כלים ועזרה בהתמודדות עם צורכי ילדיהם ומשפחתם סביב האירוע הפוגעני של ילדם.

4. הדרכת צוות – סיוע לצוות בהתמודדות עם שילובו בתעסוקה, דיור ופנאי של אדם בעל צרכים מיוחדים בעל התנהגות מינית בלתי מותאמת או פוגענית, וכן לתמוך בבניה ושמירה על תכנית המוגנות.

היבט מערכתי – היחידה עובדת בשיתוף פעולה מרבי עם גורמי קהילה, דיור ותעסוקה.

 

אנו מודעים לקושי לפנות להליך טיפולי במצבים אלו  אך מאמינים כי פניה לטיפול עשויה לעצור את ההתנהגות המינית הלא מותאמת ולסייע בשיקום האדם ומשפחתו וסביבתו.

 

 

סיפור אישי

כשהיה ג' ילד בקהילה מסורתית סגורה הוא נפגע מינית במשך זמן ממושך על ידי מורה. עם התבגרותו החל לפגוע בילדים שגרו בשכנותו. בהחלטת בית משפט הגיע ג' להוסטל טיפולי ייעודי ובמקביל החל בטיפול במרכז הטיפולי שק"ל. במהלך הטיפול הממושך החל ג' לעבד את עברו כנפגע ופנייתו לפוגענות מינית כדרך התמודדות. תהליך המודעות העצמאית תרם להפחתה ברמת מסוכנותו ולהתפנותה של אנרגיה להתפתחות המותאמת לגילו- יצירת קשרי חברות, הצלחה בלימודים, מציאת תעסוקה ואף הוצאת רישיון נהיגה.  

הדפסשלח לחבר
דלג על Copyright
Copyright

שק"ל- רח' יד חרוצים 11, תלפיות ת.ד. 53105 ירושלים 9153002    

 9153002 SHEKEL- 11 Yad Harutzim St., PO Box 53105 Jerusalem Israel
טל': 02-672-0157/8 :Tel     פקס: 02-672-5208 :Fax
דוא"ל: E-mail: Shekel@Shekel.org.il

 

עבור לתוכן העמוד