שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

סיפורים אישיים

אמנון ורונית (שמות בדויים):

 

אמנון, בן 27 ורונית בת 26 מתגוררים בדירת שיקום, באזור ירושלים.
אמנון ורונית חיים בדירות נפרדות עם מספר שותפים נוספים. הם מנהלים חיים עצמאיים תוך ליווי של אנשי טיפול והדרכה.
אמנון ורונית הכירו לפני כשנה וחצי כאשר שתי הדירות יצאו לבילוי משותף. הם התחברו ומהר מאוד הפכו ל"זוג" חברים. הקשר ביניהם כלל יציאה לבילויים בבתי קפה וכדומה. מדי פעם היו מתארחים בסוף השבוע בבתי ההורים זה של זו.
לאחר היכרות ארוכה וממושכת אמנון ורונית העלו בפני העובד הסוציאלי את הרצון לממש את אהבתם דרך מגע גופני ומיני. עם זאת, נראה היה ששניהם חששו מהנושא ולא ידעו איך לגשת אליו. חוסר הידע, לצד הפער בצרכים וברצונות ביניהם, הובילו לקונפליקטים שאמנון ורונית לא הצליחו לנהלם בצורה בונה.
בשלב זה, הם הופנו לטיפול ב"מרכז לחינוך מיני חברתי" על מנת להתחיל טיפול על ידי מטפלת מינית וזוגית מוסמכת.
אנו במרכז לחינוך מיני וחברתי מתבוננים על הצרכים והקשיים בתחום המיני והזוגי מתוך נקודת מבט הוליסטית. אנו בוחנים את הצרכים של הזוג מתוך ההנחה כי לכל פרט יש שאיפה וזכות ליהנות מקשרים חברתיים משמעותיים, תוך מימוש עצמי.
מתוך כך, מטרת הטיפול הייתה לעזור לאמנון ורונית להעמיק את הקשר ביניהם, תוך הכוונה בתחום המיני ולמידת דרכי תקשורת בונות.
בטיפול אמנון ורונית למדו להכיר את הגוף לזהות ולתת שם לצרכים הרגשיים והמיניים השונים, לנהל משא ומתן, להתחשב בדעתו של האחר ולהגיע להסכמה במצבי קונפליקט.
במסגרת הטיפול אמנון ורונית הצליחו למצוא דרכים נוספות להעמקת הקשר הרגשי ולהכיר זה את זו ברבדים רגשיים וחברתיים שבהם לא נגעו עד אז.

 

לילך (שם בדוי):
לילך בת 23, סובלת מפיגור קל, מתגוררת בהוסטל באזור ירושלים.

לילך הופנתה לטיפול לאחר שניסתה ליצור קשרים עם מספר גברים. הקשר הסתיים לאחר שלילך נוצלה מינית על ידם.
במהלך הטיפול התברר כי לילך סובלת מבדידות עמוקה. היא לא הצליחה לקשור קשרים עם חבריה לדירה או עם האנשים במקום עבודתה. כך גם, קשריה עם המשפחה מאופיינים בריחוק וניכור.
לילך שיתפה את המטפלת כי היא משתוקקת לקשר עם אדם כלשהו, וכי הניסיונות ליצירת קשר עם גברים נובע מהרצון להפיג את הבדידות.
מתוך הבנה כי בבסיס הקשרים הפוגעניים שלילך יוצרת עם גברים, מונח הצורך שלה בחום ובתחושת שייכות, המטרה הטיפולית הייתה לסייע ללילך להרחיב את המעגל החברתי שלה.
בעבודה משתופת של המטפלת עם צוות הדירה, יצרנו פעולות שיאפשרו הרחבה של המעגל החברתי (בילויים עם חברות מהדירה, יציאה לחוגים וכו') ועבדנו על שיקום הקשר עם המשפחה.
עם התקדמות הטיפול, פחתו ניסיונותיה של לילך ליצור קשר עם גברים מחוץ למסגרת, ונראה כי הצורך בקשרי חברות ותחושת השייכות נענה בחלקו דרך הרחבת המעגל החברתי.
בהמשך, המטפלת ולילך התמקדו בדרכים בריאות ובטוחות ליצירת קשר זוגי: לילך למדה מהם המאפיינים של קשר בריא (הדדיות ושוויון), מהי תקשורת זוגית, איך לאתר בן זוג בעל יכולת תפקוד דומות לשלה ואיך להימנע מניצול.
כעת לילך מועמדת לסדנה קבוצתית לדיירים, שבה תוכל לתרגל מיומנויות חברתיות ואולי אף למצוא בן זוג....

 


 

פ, בת 23, מתגוררת בהוסטל בפאתי י-ם, מוכרת באגף השיקום יתומה מאם, עלתה מרוסיה עם אביה, אמה החורגת ואחותה. לאחר שלא הסתדרה עם אביה ואמה החורגת עברה בגיל 16 להתגורר עם אחותה בדירה שכורה ובמקביל ללימודיה בבי"ס לחנוך מיוחד עבדה בשטיפת מדרגות. אחותה הביאה פעמים רבות טיפוסים מפוקפקים הביתה שניצלו אותה מינית. בתום לימודיה עברה להתגורר בהוסטל. לאחרונה התברר כי במהלך החודש האחרון היא עברה ניצול מיני ע"י אחד מהמדריכים. מההוסטל פנו למרכז ואנחנו בנינו עבורם תוכנית טיפולית מערכתית הכוללת טיפול פרטני לנפגעת, הדרכת הצוות שעובד במקום ומספר מפגשים קבוצתיים עם דיירי ההוסטל שנאלצים להתמודד עם העובדה שאיש צוות פגע באחת מחברותיהם.

 

 

 

 

ב' ו ל'. דיירים המתגוררים במערך דיור בקהילה, סובלים מקשיים תפקודיים ורגשיים, מקיימים זוגיות כבר קרוב לשנתיים, מעונינים לעבור לגור ביחד אך חוששים מכך, שניהם חוו קשרים זוגיים הרסניים שהסתיימו לבסוף. הגיעו למרכז במטרה שנעזור להם לבסס את הזוגיות שלהם ולהכין אותם לקראת מעבר למגורים משותפים. נמצאים בתחילת התהליך במרכז, מגיעים בקביעות ומשתפים פעולה. מדווחים שעם תחילת הטיפול יש התקרבות גדולה בינהם, התקשורת טובה יותר והם נזקקים לפחות התערבות מצד אנשי הצוות.


עבור לתוכן העמוד