שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

דרך צלחה – בעיר העתיקה בירושלים! אקדמיית דומוס מעניקה הכרה ליוזמת הנגישות של שק"ל

מה המשותף לעיצוב, מוגבלויות, היסטוריה וקדושה? בדרך כלל לא הרבה, אך תרועת ניצחון נשמעה בארץ הקודש באביב האחרון כאשר פרסי האדריכלות של אקדמיית דומוס היוקרתית כללו זוכה מפתיע, שאיחד את כל הנוכחים בהתרגשות.

 

בקטגוריית התכנון העירוני, הפרס הראשון הוענק לתכנית הנגישות האדריכלית המתקדמת לעיר העתיקה, של עיריית ירושלים. התכנית, שיזמה והגתה עמותת שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים, תעניק לאנשים עם מוגבלויות נגישות מלאה לאתרים ההיסטוריים הייחודיים ולסמטאות של העיר העתיקה בירושלים.

 

חבר השופטים הבינלאומי היוקרתי של דומוס יצר תקדים בהענקת הפרס הראשון ל'תכנון אוניברסלי' (מונח המתאר תכנון שנוצר לשירות צרכיה של הקהילה השלמה, כולל קשישים, אנשים עם מוגבלויות, ילדים ועוד). הפרס המהווה ציון דרך התקבל בתרועות נרגשות מהקהל בטקס פרסי דומוס שהתקיים בירושלים. זכייתה של התכנית, שנבחרה מתוך 300 פרויקטים שהוגשו בקטגוריה זו, משקפת את הסטנדרטים הגבוהים של התכנית בעיצוב אדריכלי עירוני ונותנת ביטוי אמיתי להבנת האקדמיה את הערך האוניברסלי של הכללה חברתית במאה ה-21.

 

לדרי ד"ר אבי רמות, מנהל תכנית הנגישות של שק"ל, זהו פרויקט חלוצי בעל חשיבות וקנה מידה בינלאומיים, מאחר שאף תכנית נגישות לא יושמה מעולם בעיר כה עתיקה כירושלים. למעשה, רק שתיים או שלוש ערים עתיקות הונגשו לאנשים עם צרכים מיוחדים. "אלה הם זמנים מרגשים מאוד", אמר רמות. "להפוך עיר עתיקה לנגישה היא משימה מאתגרת ומורכבת ביותר, הדורשת הרבה מאוד 'חשיבה מחוץ לקופסה' ומומחיות טכנית מתקדמת ביותר. אני סבור שכל מי שמעורב בפרויקט לוקח אותו אישית זוהי זכות גדולה להיות חלק מדבר כה חשוב. הוא גם פוקח עיניים למציאות שהייתה כאן פעם, כשמבינים לפתע עד כמה קשה היה לאנשים עם מוגבלויות לנוע במרחב בעת העתיקה. לכן, אני מרגיש שבאופן מסוים מדובר באמירה היסטורית. היא מראה שהחברה כבר לא מוכנה לסבול הדרה של אנשים עם צרכים מיוחדים מאף היבט של החיים או התרבות. העבודות בשטח כבר החלו, כך שגלגלי כל המערכות כבר בתנועה. כולנו תקווה שהניסיון שלנו יעניק השראה לערים עתיקות נוספות ללכת בעקבותנו".

 

זו לא הפעם הראשונה שמיזמי הנגישות של שק"ל יצרו תקדים עולמי. בניהול נגישותה של מערכת הרכבת הקלה בירושלים לאחרונה, הציבה שק"ל סטנדרטים חדשים בנגישות תחבורתית. בזכות המענה שנותנת הרכבת הקלה בירושלים לאנשים עם מוגבלויות פיזיות ו/או קוגניטיביות, היא כיום מערכת התחבורה הנגישה ביותר מסוגה בעולם.

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד