שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

פרופ' יורם יובל משרטט את "הדרך אל האושר" בפתיחת השנה ה-35 של שק"ל

פרופ' יורם יובל משרטט את "הדרך אל האושר"

בפתיחת השנה ה-35 של שק"ל

 

האם חוויתם אי פעם בחייכם אירוע "משנה חיים"? פסיכולוגים אומרים שאירועים אלה הם נדירים. ובכל זאת, האירוע לפתיחת השנה ה-35 של שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים הותיר ברבים פרספקטיבה חדשה לגמרי על החיים.

 

למעלה מ-200 אורחים התכנסו ב-15 באוקטובר במתחם 'קסטיאל' היפהפה בתל אביב תחת כיפת השמים, כדי לחגוג 35 שנה להצלחתה של שק"ל בקידום אנשים עם צרכים מיוחדים, אך רובם לא ציפו לסיים את הערב בתחושה שעברו שינוי משמעותי כלשהו. עבור רבים מהם, הייתה זו הפגישה הראשונה עם עבודתה של עמותת שק"ל ועם הרעיון של שילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה באמצעות תכניות המציעות שוויון הזדמנויות בכל תחומי החיים. התגובה הייתה חמה ותומכת מאוד.

 

הפסיכיאטר וחוקר המוח הידוע פרופ' יורם יובל נתן הרצאה פוקחת עיניים לקהל המרותק על מהות האושר והקריטריונים המגדירים אותו. תוך אינטראקציה ישירה עם הקהל, ובאמצעות הצגת גוף גדול של מחקרים סטטיסטיים, הראה יובל כיצד בכל זמן נתון, אושרו של אדם נסמך על המשמעות הממלאת את חייו. יובל המשיך והראה איך משמעות היא תוצר ישיר של נתינה. וזה לא הכול - פרופ' יובל הביא עדויות לכך, שלא זו בלבד שאנשים ש'נותנים' מאושרים יותר, אלא שהם גם חיים יותר. למעשה, אצל מתנדבים רציניים קיימת סבירות גבוהה יותר ב-63% לעבור את תוחלת החיים של יתר האוכלוסייה אלה הן בוודאי חדשות טובות ל-650 המתנדבים של שק"ל! הרצאתו של פרופ' יובל נתרמה על ידו באופן מרשים, ובהחלט בהתאם למסר שעורר השראה בכולם. כל הכנסות האירוע הועברו ישירות לשק"ל.

 

בשעה שפרופ' יובל שבה את לבם של האורחים והמשתתפים במישור המדעי, לבבותיהם של רבים החמיצו פעימה כאשר האזינו לסיפורה האישי של שושנה תובל, לקוחה ועובדת של שק"ל, שלקתה בטרשת נפוצה בגיל 11. "גרתי וגדלתי מגיל 15 בבית חולים אלי"ן", סיפרה תובל לקהל. "הייתי מתעוררת כאילו רוח רפאים נחתה בחדרי והסיטה את מחשבותיי לחוסר רוגע. האינדיבידואל קצת נמוג כשעוד 30 דיירים למחלקה כמהים ליחס, טיפול ואהבה." היום, בגיל 40, שושנה חיה עם בן זוגה יובל בביתם בירושלים. אף שהיא נעזרת בכיסא גלגלים ממונע ומונשמת 24 שעות ביממה, שושנה אומרת, "חלומותיי מתגשמים בכל יום מחדש... התקופה היפה בחיי החלה בשנת 2000 כשעמותת שק"ל נכנסה לחיי". לדברי שושנה, לאחר שהתוודעה לשק"ל, היא ומנכ"לית הארגון קלרה פלדמן החלו לעבוד יחד על הגשמה של חלום חדש - 'תרבות לכול'. "פרויקט זה שאני מנהלת מזה 14 שנים, מאפשר לי לעבוד, ולתרום בקהילה וממלא את חיי בעשייה יום יומית. הפרויקט 'תרבות לכול' מאפשר גם לאדם המוגבל לקחת חלק בלתי נפרד בחיי התרבות בירושלים ומחוצה לה, מה שמהווה חותם נוסף לשילוב אמיתי של אנשים בעלי צרכים מיוחדים בקהילה."

 

התרגשות ניכרת עוררו בקהל גם דברים שנאמרו מן הלב מפי אב, שתיאר את מסעה האישי של משפחה עם ילדה בעלת צרכים מיוחדים. הוא סיפר על החששות שעלו מרגע שהבת סיימה את לימודיה. "ידענו שהדס זקוקה לחברה, לקבוצת שווים. ידענו שההורים, גם אם יקריבו את חייהם, לא יהוו תחליף לצחוק החברות ולחובה להמשיך ולפתח עצמאות מינימלית." בתארו את הדילמה של המשפחה, המשיך האב וסיפר כיצד "שם גילינו בצל המעיק את שק"ל, שבמקצועיות וחיוך מעודד פתחו בפנינו דלת חדשה. דלת לדירה מושקעת מאירת פנים... וצוות שלם, הדרכה וטכני, שעמד שם בדום מתוח בשביל הדס בשבילנו, בשביל חברה מוסרית המחויבת לזולת לאחר והחלש".

 

לאחר דבריהם טעוני הרגש של האב ושל שושנה תובל, עלתה מנכ"לית שק"ל קלרה פלדמן לשאת דברים, וניכר כי דברי קודמיה הותירו בה את רישומם. קלרה הודתה מעומק הלב לאורחים ולכל אלה שהתנדבו ותרמו להפקת הערב. היא הודתה במיוחד לפרופ' יורם יובל על הרצאתו שניתנה בהתנדבות, לשף עודד שמש על תרומת הקוקטיילים, לקסטיאל והצוות, למשק אפרים שסיפק גבינות וליקבי גולן וכרמל. תודה מיוחדת נשלחה גם לדן אלכסנדר וצוותו שיצרו את הלוגו החדש של שק"ל בהתנדבות.

 

קלרה פלדמן סיימה בדברים על עבודתה של עמותת שק"ל המרחיקה לכת למען קידום אנשים עם צרכים מיוחדים. העמותה עושה זאת באמצעות מגוון רחב של תכניות, כולל 80 דירות, תכניות תעסוקה, חוגי העשרה, מרכז טיפול לאנשים עם צרכים מיוחדים, מרכז להתפתחות הילד במזרח ירושלים, המרכז לאוטיזם של שק"ל, תכניות חדשניות לילדים ולמבוגרים עם תסמונת אספרגר, ועוד.

 

עבור רבים מהאורחים, היה זה ערב של תגלית אמיתית.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד