שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

שק"ל גאה לפתוח את "יוצרים מציאות" פסטיבל הסרטים הבינלאומי השלישי

שק"ל פותחת "יוצרים מציאות"

פסטיבל הסרטים הבינלאומי השלישי

לסרטים המאתגרים את תפיסת המוגבלות

 

אין מקום מתאים יותר לפסטיבל הסרטים הבינלאומי של שק"ל "יוצרים מציאות" מאשר סינמטק ירושלים, המשקיף לנופיה הנפלאים של ירושלים – עיר הידועה בניגודיה, שהעימותים והמאבקים האידאולוגיים שבה חוללו כמה מהשינויים החברתיים והתרבותיים החשובים בכל הזמנים.

שינוי של תפיסות, גישות וחזון אידאולוגי הוא למעשה התכלית של פסטיבל זה. "זהו סוג אחר של פסטיבל קולנוע – זהו פסטיבל על נפש האדם" אמר יו"ר הפסטיבל, רנן שור (מנהל בית הספר לקולנוע סם שפיגל) מול אולם מלא באירוע הפתיחה ביום ב' ה-לאוקטובר. בקהל ישבו במאי קולנוע ידועים: מישל צ'ן מיאו מסין ("ילד הכוכבים"); רוברטו פרז טולדנו מספרד ("אמה בשש נקודות"); מתיו ברון מדנמרק ("גוף ונפש") ויואל שרון הישראלי ("הלם קרב").

במחווה מרגשת במיוחד, הגיש שור אות הוקרה מטעם הפסטיבל לבמאי הסרטים הישראלי הנודע, יואל שרון, אשר נפגע ב-1973 בעת מילוי תפקידו כמפקד פלוגה במלחמת יום כיפור ומאז משותק בפלג גופו התחתון.

קרוב ל-50 סרטים מ-10 מדינות הוקרנו במהלך ארבעה ימי האירוע. הפסטיבל הציג כל ז'אנר אפשרי של סרטים, והציע רפרטואר אמנותי רחב במיוחד של סרטים עלילתיים, דוקומנטרים , דרמה, סרטים תיעודיים, ודוקו-דרמה.

הקהל הוקסם בערב הפתיחה מסרטו הפרובוקטיבי של הבמאי הבלגי ג'ופרי אנטהובן, "גומרים הולכים" מ-2011. הסרט מתאר את מאבקם הפנימי של שלושה גברים צעירים עם מוגבלויות גופניות, המתמודדים עם התסכול והאכזבה של מוגבלותם מתוך נחישותם לספק את הצורך שלהם לטעום עצמאות ומיניות. בבוקר שלמחרת קיבלה שק"ל את התגובה הבאה מאחד המשתתפים: "תודה לכם. זו הייתה חוויה ששינתה את תפיסת חיי".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הסביר את חשיבותו ומשמעותו של הפסטיבל. הסופרת והעיתונאית ליהיא לפיד עוררה השראה בקהל בנאום שבו קראה לאנשים בכל מקום לשמוע לליבם של אנשים עם צרכים מיוחדים אשר פעמים רבות קולם אינו נשמע. מנכ"לית שק"ל, קלרה פלדמן, דיברה על כוחו של הקולנוע לבטא חזון ועל החשיבות שבהדגשת היכולות של אנשים עם צרכים מיוחדים ולא את המוגבלויות שלהם. בסיום דבריה חלקה עם הקהל את חלומה האישי, שיגיע היום שבו לא יהיה עוד צורך לאתגר את התפיסה החברתית לגבי מוגבלות.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד