שק"ל שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים - עמוד הבית

דלג על בר שפות
בר שפות

מנכ''ל משרד הרווחה: "שק''ל היא העמותה המובילה בהשמה בקהילה"

"במשרד הרווחה כבר התקבלה החלטה. הכיוון שלנו זה דירות בקהילה. נקודה." כך הכריז השבוע, מנכ''ל משרד הרווחה, מר יוסי סילמן, בעת השקת ארבע דירות משופצות, לדיירים עם מוגבלויות קשות וצרכים סיעודיים, של עמותת שק''ל. הדירות המשופצות של שק''ל מהווים פריצת דרך במגורים לאנשים עם מוגבלויות קשות וסיעודיות, כיוון שהדירות נמצאות בבנייני מגורים רגילים בשכונות מקומיות בירושלים. לפי דבריה של מנכ''ל שק"ל, גב' קלרה פלדמן, האמירה של שר הרווחה מעידה על שינוי תפיסתי משמעותי ומבורך. תוך כדי הבעת הערכתו לעבודת שק''ל "המעוררת השראה", ציין מנכ''ל משרד הרווחה, ששק''ל כיום "היא העמותה המובילה בהשמה בקהילה".

 

עמותת שק''ל מפעילה דירות בקהילה עבור אוכלוסיות עם נכויות קשות, מזה למעלה מ-20 שנה, ודיירי הדירות חיים את חייהם כחלק בלתי נפרד מהחברה מסביבם. למרות הצלחתה של שק"ל, נמנעו עמותות אחרות עד כה מללכת בכיוון זה. לדברי מנכ"ל העמותה, גב' פלדמן, אנשים עם נכויות פיזיות ושכליות קשות בדרך כלל נשלחים למוסדות או להוסטלים. תפיסתה של שק''ל היא אחרת, ומבוססת על ההבנה שאנשים עם מוגבלויות קשות זקוקים, ככל אדם, לסביבה ביתית אינטימית ואוטנטית בקהילה רגילה. זאת על מנת שיוכלו לפרוח ולהגשים את הפוטנציאל האישי הגלום בהם.

 

גב' אסנת דרורי, אלמנתו של הבמאי הידוע גדעון דרורי (ז''ל), דיברה על מאמציו של בעלה גדעון, להקים דיור בקהילה עבור בנם רואי ואחרים כמוהו, בשיתוף עם שק''ל. במילים נוגעות ללב, גב' דרורי הדגישה את חשיבותה של דיור בקהילה עבור בנה.

 

כיום, שק''ל הינה העמותה היחידה בארץ המציעה דיור בקהילה לאנשים עם מוגבלויות שכליות ופיזיות קשות וסיעודיות. כמו כן, נכון להיום היא העמותה היחידה בישראל המציעה פתרונות דיור בקהילה בלבד, לאנשים מכל הקשת של הצרכים מיוחדים. ישנם כיום כ-80 דירות בקהילה של שק''ל ברחבי ירושלים. לפי הנתונים של משרד הרווחה נכון ל-2012, 82% מאנשים עם פיגור שכלי בישראל חיים במוסדות ובהוסטלים. עוד 10% חיים בדירות קבוצתיות המונים מעל ששה דיירים, ורק 8% חיים בדירות אינטימיות של עד ששה נפשות, ומשולבים כחלק בלתי נפרד מהקהילה.

 

מנכ''ל שק''ל ומנכ''ל משרד הרווחה, הביעו את הערכתם העמוקה לקרן שלם, לקרן ירושלים, לביטוח לאומי ולמשרד השיכון, עבור שיתופם בפרויקט שיפוץ ארבעת הדירות. גב' פלדמן אף הביעה את הערכתה לעיריית ירושלים בגין תמיכתה בשק''ל ובדיור בקהילה לאורך השנים.

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד